Zakup nowego wozu strażackiego to zawsze wielka radość wśród lokalnej społeczności. Tym razem fabrycznie nowy ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy GCBA 7/52 Scania trafił do druhów strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej w Głogowie Małopolskim. Strażacy, władze gminy i mieszkańcy witali go z wielką pompą.
O godzinie 20, we wtorek 12 grudnia br. nowy samochód na głogowski rynek eskortowały pojazdy z zaprzyjaźnionych jednostek strażackich, po czym nastąpiło uroczyste powitanie auta. Przy dźwięku syren druhowie zapalili flary i świece dymne. W dalszej kolejności odbyły się okolicznościowe przemówienia i poświęcenie samochodu, którego dokonał ksiądz proboszcz parafii Trójcy Przenajświętszej w Głogowie Młp. Przemysław Drąg.
Z wielką radością przyjęliśmy informację o możliwości pozyskania dofinansowania zakupu samochodu w kwocie 195 tys. złotych z NFOŚiGW i WFOŚiGW w Rzeszowie. Kolejne środki w wysokości 430 tysięcy złotych spłynęły z KSRG/MSWiA. Już w kwietniu br.radni Rady Miejskiej w Głogowie Małopolskim wyrazili zgodę na udzielenie dotacji z budżetu gminy na kwotę ponad 820 tysięcy złotych dla jednostki OSP z Głogowa Małopolskiego. Całkowity koszt zakupu jakże wyczekiwanego pojazdu wyniósł prawie 1,5 mln złotych– informuje burmistrz Paweł Baj. Zakupiony samochód jest kolejnym samochodem jaki w ostatnich latach dofinansowała gmina. W 2020 roku został zakupiony nowy samochód dla jednostki OSP Rudna Mała oraz dla OSP Wysoka Głogowska, a w 2022 roku dla OSP Budy Głogowskie – dodaje burmistrz.
Przede wszystkim jako jednostka pragniemy podziękować panu burmistrzowi Pawłowi Bajowi wraz z Radą Miejską Głogowa Małopolskiego za przychylność i dofinansowanie wozu. Dziękujemy również panu posłowi na Sejm RP Zbigniewowi Chmielowcowi za okazaną pomoc i wstawiennictwo za naszą jednostką w instytucjach państwowych. Ogromne podziękowania dla Komendanta Gminnego ZOSP RP w Głogowie Małopolskim druha Adama Ozimka za zainicjowanie projektu zakupu nowego samochodu i pomoc w realizacji przedsięwzięcia – dziękuje prezes OSP w Głogowie Młp. Piotr Bazan. Dziękuję mieszkańcom i sympatykom naszej straży, firmom i instytucjom, wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, aby w Głogowie w straży był nowy, ciężki samochód, który pomoże strażakom bezpiecznie i profesjonalnie zabezpieczyć mieszkańców i ich mienie. Na dzień dzisiejszy dzięki temu wsparciu zakupiliśmy sprzęt na wyposażenie za 80 tysięcy złotych. Lista nie jest jeszcze zamknięta bo planujemy zakupić jeszcze kilka niezbędnych urządzeń które zapewnią skuteczną i bezpieczną działalność ratowniczą - dodaje prezes.
Nowy pojazd dysponuje zbiornikiem wody o pojemności 7 tysięcy litrów, natomiast zbiornik na środek pianotwórczy ma pojemność 700 litrów. Wóz posiada podwozie z solidnymi zespołami napędowymi, zapewniające wysoką dyspozycyjność i ekonomikę paliwową, a także doskonałe właściwości jezdne w najtrudniejszych warunkach. Dzięki temu strażacy będą mogli jeszcze skuteczniej i sprawniej działać w trudnym terenie. Wydajność autopompy to 5200 l na minutę.
Samochód posiada obszerną, czterodrzwiową w pełni bezpieczną kabinę załogową w układzie (1+1+4). W tylnej części kabiny znajdują się miejsca dla czterech strażaków. Pomiędzy przednimi fotelami a fotelami dla załogi umieszczono szafkę na hełmy i drobny sprzęt. W celu podniesienia bezpieczeństwa, standardowym wyposażeniem pojazdu jest kamera cofania, której obraz wyświetlany jest na siedmiocalowym ekranie.
Kierowca ma do dyspozycji czytelny, czterocalowy panel kontrolny informujący o poziomie w zbiornikach środków gaśniczych (woda, środek pianotwórczy), otwarciu skrytek lub podestów, a także wysuniętym maszcie oświetleniowym. Ponadto umożliwia on sterowanie oświetleniem pola pracy, zaworem głównym pojazdu oraz czterema zraszaczami umieszczonymi z przodu i tyłu pojazdu. W wozie znajduje się również radiostacja samochodowa.
Dzięki wsparciu sponsorów i przeprowadzonym zbiórkom wśród mieszkańców strażacy zebrali dodatkowe środki finansowe na zakup niezbędnego wyposażenie samochodu, które zapewni skuteczną i bezpieczną działalność ratowniczą.