608 000 TYS. ZŁOTYCH NA MODERNIZACJĘ OŚWIETLENIA ULICZNEGO

W ramach rządowego Programu Inwestycji Strategicznych pod nazwą „Rozświetlamy Polskę”, nasza gmina otrzyma dofinansowanie w wysokości 608 tys. zł na realizację zadania pod nazwą „Modernizacja oświetlenia ulicznego na terenie Gminy Głogów Małopolski”. Powyższa kwota, stanowi 80 % wartości inwestycji, pozostałe 20 %, to wkład własny gminy.


- Zaplanowaliśmy wymianę 400 sztuk opraw na terenie całej gminy Głogów Małopolski będących własnością gminy i znajdujących się wyłącznie na jej majątku – informuje burmistrz Paweł Baj.


W ramach zadania planuje się wymianę starych opraw oświetleniowych z żarówkami tradycyjnymi na nowe LED-owe energooszczędne. Planuje się że nowe oprawy będą o mocy w zakresie 40 - 50 watów w zależności od położenia lampy co zapewni redukcję zapotrzebowania na energię zgodnie z wymaganiami naboru.


- Na terenie gminy Głogów Małopolski znajduje się 2268 punktów oświetleniowych z czego 1735 należy do gminy (w tym 200 punktów LED), tym samym po wymianie 400 sztuk starych opraw 30% oświetlenia będącego własnością gminy będzie energooszczędne - informuje kierownik referatu Nieruchomości i Gospodarki Komunalnej Łukasz Grodecki.


Operatorem Programu Inwestycji Strategicznych jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Złożonych zostało łącznie 1639 wniosków. Ogółem, w skali kraju na modernizację infrastruktury oświetleniowej, której efektem będzie poprawa efektywności energetycznej przez obniżenie energochłonności oświetlenia, przyznano prawie 1 mld zł na dotacje, które zostaną przeznaczone na 1214 inwestycji.