Jak może zmienić się nasze miasto

15 maja br. w ratuszu odbyła się konferencja połączona z wystawą prac studentów Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Zakładu Urbanistyki i Architektury Politechniki Rzeszowskiej, którzy przedstawili swoje autorskie pomysły, jak nasze miasto może wyglądać w przyszłości za kilkadziesiąt lat.

Studenci zaprezentowali własne projekty głogowskiego rynku, nakierowane na stworzenie nowoczesnej wizji z poszanowaniem obiektów istniejących. Całe założenie oparte zostało na poprawie kondycji wizualnej tego miejsca poprzez rewitalizację. Wśród pomysłów znalazły się takie, które zachęcałyby zarówno mieszkańców jak i turystów do odwiedzania rynku posiadającego piękną architekturę.

Koncepcje zakładały stworzenie rynku jako placu, będącego miejscem życia towarzyskiego mieszkańców, wzbogacenie walorów estetycznych tego miejsca poprzez renowację elewacji przyrynkowych kamienic, zaprojektowanie lokali restauracyjnych, kawiarni oraz miejsc do odpoczynku, gdzie ludzie mogliby się spotykać i spędzać czas wolny z rodziną czy przyjaciółmi.

Głównym zabiegiem niezbędnym do poprawy bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców według młodzieży, jest uporządkowanie i zagospodarowanie zieleni na i wokół rynku, „ukrycie” miejsc parkingowych, zaprojektowanie fontanny, zminimalizowanie ruchu poprzez usunięcie drogi, ujednolicenie banerów lokali usługowych, o stonowanych kolorach, które nie kontrastowałyby z miejscową architekturą.   

Wśród propozycji znalazły się pomysły o utworzeniu punktu informacji turystycznej  dla zainteresowanych historią i ciekawymi miejscami w Głogowie oaz promowanie gminy jako miejsca wypoczynkowego. Rynek mógłby pełnić po części funkcję edukacyjno – naukową dającą przyjemną lekcję historii o mieście lokalnym mieszkańcom jak i przybyłym turystom. Cała wizja opiera się na spełnieniu potrzeb lokalnej społeczności, poprawie kondycji wizualnej, ale przede wszystkim na przywróceniu tego pięknego miejsca do życia.

Podczas spotkania burmistrz przedstawił założenia nowego gminnego programu ochrony zabytkowych kamienic w Głogowie Młp. pod nazwą „Głogowskie kamieniczki "2019-2024”, w ramach którego mieszkańcy – właściciele kamienic wpisanych do rejestru zabytków będą mogli uzyskać dofinansowanie do ich renowacji.

Najlepsze prace zostały wyróżnione, a nagrody wręczył burmistrz Paweł Baj.
I miejsce: Karolina Nawojska, Adrianna Polak
II miejsce: Łukasz Czuba, Łukasz Dykiel
III miejsce: Beata Król, Anna Kamirska
Wyróżnienia otrzymali: Anna Marchewka, Katarzyna Matras, Urszula Król, Katarzyna Grabiec, Iryna  Danyliuk, Bartosz Konar.

Zapraszamy do oglądania wystawy, którą będzie można zobaczyć jeszcze przez miesiąc w Miejsko Gminnym Domu Kultury w Głogowie Młp.

DSC 0007 DSC 0068

DSC 0017 DSC 0035

DSC 0075 DSC 0077

DSC 0082 DSC 0083

DSC 0089 DSC 0090

DSC 0093 DSC 0098

DSC 0100 DSC 0106

DSC 0111 DSC 0124

DSC 0060 DSC 0037

DSC 0063DSC 0096

DSC 0122 DSC 0123

DSC 0128 DSC 0129

DSC 0130 DSC 0131

DSC 0133 DSC 0045